Adet Dönemi Hesaplama

Bir sonraki regl günüm ne zaman diye düşünmek, hesaplamak yerine adet periyotlarınızı ölçen Adet Dönemi hesaplama programı sizlerle...


Adet Dönemi Hesaplama

Adet Dönemi Hesaplama

 

 

 

 

Bir sonraki adet dönemim ne zaman ? diye birçok hesaplar yapıp sonraki adet döngünüzü hesaplamak ve ona göre plan yapmak istediğinizin bilincindeyiz.

Artık tek tek adet periyodunuzu hesaplama derdi yok.

Regl hesaplama programımız işinizi kolaylaştıracak…

Ovulasyon (Adet Dönemi) Tarihi Hesaplama

Adet kanamaları her ay düzenli olan kadınların yumurtlamaları adet kanaması gerçekleşmeden 14 gün önce oluşmaktadır. Adet Günü Hesaplaması için en kolay yöntem bu şekilde olur. Adet günü hesaplamasına  göre adet kanamasının başlama süresi 28 gündür. 28 gün olan yumurtlama kanamanın 14. günü olmaktadır. Kanamanın başlangıcından sayarsanız yaklaşık olarak 14 güne denk gelecektir. Bu günlerden 2 veya 3 gün önce veya sonra cinsel ilişkiye girmek gebe kalma olasılığını arttırır.  (17 ila 18 gün önce kanama başlamadan 7 gün boyunca devamlı olarak cinsel ilişkiye girmek )

 

Önemli Bilgi

Her gün cinsel temasta bulunmak sperm sayısını düşüreceği için, 2 veya 3 günde bir ilişki tavsiye edilmektedir.

Adet kanaması (regl) nedir?

Rahim iç yüzeyinde her ay döllenmiş yumurtanın (gebeliğin) gelip yapışması ve buradan beslenmesi için damarlanmasını sağlayacak bir tabaka oluşur. Eğer belli bir süre içinde döllenme yoksa bu duvar görevini tamamlayıp yerini alttan gelen yeni dokuya bırakarak dökülür. Bu artık dokular vücuttan dışarıya atılır. Her ay bu işlem aynı şekilde tekrarlanır ve bu sürece menstürel döngü (siklus) denir. Dışarıya atılan dokulara ise adet kanaması denir.

 

Adet günü nedir?

Adet kanamasının başlayacağı ilk gün adet günü olarak adlandırılır.

 

Adet günü nasıl hesaplanır?

Adet kanamaları genellikle düzenli bir döngü içinde tekrarlanır. Bu düzen kişiden kişiye değişmektedir. Genellikle 21-35 gün arasında değişen sürelerden meydana gelir. Kişi daha önceki son birkaç adet kanamasının başlangıç günlerini bir takvime işaretlerse bunların arasındaki gün sayısını bularak adet düzenini tespit edebilir.

 

Adet gecikmesi nedir?

Normal adet düzeninden daha fazla bir süre boyunca kanama görülmemesi adet gecikmesi olarak adlandırılır. 28 günde bir düzenli olarak adet kanaması gören bir kadın, kanaması geciktiğinde hemen endişelenebilir ancak düzenli olarak adet kanaması gören bir kadın yılda bir veya iki kez gecikmeli olarak adet görebilir.

Bunun nedeni stres, üzüntü, yaşam tarzı değişikliği, iklim değişikliği, yorgunluk vs. gibi basit sebepler olabilir. Bu gibi durumlarda hemen endişelenmeye gerek yoktur.

Bir diğer yandan düzenli olarak adet kanaması gören ve etkin bir korunma yöntemi kullanmadan aktif cinsel yaşamı olan bir kadında adet gecikmesinin en sık görülen nedeninin gebelik olduğu göz önünde alınarak, bu konuda da gerekli gebelik testleri yaptırılmalıdır. Diğer bir muhtemel olan neden ise herhangi bir şekilde o döngüde yumurtlama olmaması ve bu nedenle rahim iç tabakasının kanamayla dökülmesinin gecikmesidir. Eğer adet döneminiz 21 günden daha kısa, 35 günden daha uzun sürüyorsa bu sizin adet dönemlerinizde ovulasyon (yumurtlama) olayı gerçekleşmediği anlamına gelebilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken jinekolojik değerlendirme için doktorunuza başvurmanız olacaktır.

 

 

Adet Dönemi Hesaplama
0 oy, 0.00 ort. puan (0% beğenilme)

1 comment

  1. Tamer

    Duzdur ki islamda telaq var amma islam pigiolosxyasi bosanmaq isdeyen sexslere son ana qeder gozel meslehetler verir ki onlar ayrilmasinlar cunki bu qanunun islamda olmasina baxmaya Allahtalanin telaqdan xoslanmadigi da islamda var axi biz niye onu nezere olmiriq ki islam bize evlenmey ucun qarsi terefi tanimaq ucun azadliq vermis ve iki terefin biri biri ile gorusub sohbet etmesine cercive daxolinde icazeni ele ona gore vermisdir ki sonra bele bosanma meseleri ortaya cixmasin İnseallah muselman baci ve qardaslarimiz evlemmezden evvel qarsi terefi gozel taniyandan sonra evlenerler ta islam aleminde bosanmalar olmain

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>