Bir Şeyler Yedim Ne Yapmalıyım?

“Su içsem yarıyor”, “Hiçbir şey yemiyorum yine de kilo veremiyorum”, “Küçücük bir parça yedim” gibi bahaneleri artık ortadan kaldırın çünkü yediğiniz her kötü şeyin iyi bir egzersizi var. Koşarak, köpeğinizi gezdirerek, bahçede uğraşarak hatta yüzerek aldığınız bütün kilolara anında engel olabilirsiniz. Hepimizin yaptığı en büyük hatalardan biri de yediğimiz küçük şeylerin kalorisinin de küçük olduğunu sanmamız. Örneğin “Küçük bir hamburgerde kaç kalori var ki” diye başlayan kaçamaklar ilerde size kilo, yağ olarak döndüğünde büyük sorunlara yol açabiliyor.

 

 

Peki ne yapmamız gerekiyor? Yediğiniz yiyeceğe göre enerji harcamaya ne dersiniz?

 

 

 

 

 

 

Masum gibi görünen kaloriler

Kendinizi sıkmanıza rağmen ufacık bir hamburgere karşı koyamadınız. Yediğiniz hamburger sonucu ne kadar kalori aldığınızı merak ediyor musunuz? Tam 280 kalori. Peki ne olacak? Yedikleriniz için pişmanlık duygunuz geçtiyse bu durumdan kurtulmak için tam 1 saat 11 dakika bahçeyle uğraşmak zorundasınız. Sevdiğiniz çiçekleri ekebilir, belki organik sebze ve meyve bile yetiştirebilirsiniz. Patates sevenlerdenseniz ve “Sade kumpirde ne kadar kalori olacak?” diyorsanız 350 kalori almışsınız demektir. Fakat üzülmeyin. Aldığınız kaloriyi oturarak yakmak yerine 60 dakika yani 1 saat boyunca yüzerek hem kilolardan hem de vicdan azabınızdan kurtulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koşarak yakın!

 

 

Sadece spor yaparak kilo vermek isterseniz koşmak en iyi egzersizlerden biridir. Yediğiniz yiyeceğe göre koşu planlayabilirsiniz. Örneğin küçük boy bir patates kızartması yediğinizde 5.97 kilometre koşmanız gerekiyor. Bir kutu kola içtiğinizde 1.87 kilometre, bir dürüm yediğinizde 11.99 kilometre küçük boy bir hamburger yediğinizde 4.05 kilometre koşmalısınız. Çikolata yediğinizde ise 3.54 kilometre koşmalısınız. Masum içeceklerden biri olan kahveyi içtiğinde ise 0.42 kilometre koşmanız yeterli olacaktır.

 

 

 

 

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy