Bizi Güney Kore Hakkında Bildiklerimizin Ötesine Taşıyacak 10 Sıra Dışı Gerçek

1. Estetik ameliyat inanılmaz derecede popüler.

Sosyolojik araştırmalara göre, Güney Kore’deki her beş kadından biri estetik ameliyat yaptırıyor. Bu tarz operasyonlar burada normal görünüyor. Aileler mezuniyet hediyesi olarak çocuklarının operasyon ücretini ödüyorlar. Cilt beyazlatmak, doğum lekelerinden kurtulmak, gözlerin şeklini değiştirmek de popüler olan operasyonlardandır. Ayrıca erkekler de bu tarz ameliyatlar yaptırıyorlar.

 

2. Dişle ilgili yapılan şeyler ise gerçekten çok pahalı.

Bu sebepten ötürü, Koreliler konu diş hijyenine geldiğinde çok titiz davranıyorlar. Dişlerini her yemekten ve kahve içiminden sonra temizliyorlar ve genellikle yanlarında diş fırçası taşıyorlar. Hatta ülkenin bazı yerlerinde banyolarda diş fırçaları bile bulabilirsiniz.

 

3. Birçok Koreli kısıtlı görüş açısına sahip.

Birçok Koreli genç yaşta miyop oluyor, kontakt lens veya gözlük kullanıyorlar. Bu da genellikle doğuştan kısıtlı görüş açılarına sahip olduğu yönünde bir izlenime sebep oluyor. Görme yetileri ekran başında uzun süre çalışmaları sonucunda daha da kötüye gidiyor. Fakat bu yine de yapmak istediklerini yapmalarını engellemiyor. İki kez Olimpiyat şampiyonu olan Im Dong-hyun insanların mükemmel görme yetileriyle gördüklerinin %10-20’sini görüyor, fakat yine de okçulukta madalyalar kazanıyor.

 

4. Herkes kozmetik ürün kullanıyor.

Koreli kadınlar ciltlerine ve saçlarına gerçekten özen gösteriyorlar ve akıl almaz derecede fazla kozmetik ürün kullanıyorlar. Makyaj yapmadan dışarı çıkmıyorlar. Genç Koreliler ise görünüşlerine çok önem veriyorlar. Bir adamı kötü bir saç stili ile görmek neredeyse imkansızdır. Kore’nin kozmetik ürünleri dünya çapında popüler olmaya başladı.

 

5. Mini etekler Güney Kore’de çok popüler.

Mini etekler ve mini şortlar bu ülkede değişmeksizin moda. İş kadınları için bile bu tarzın normal olduğu düşünülüyor. Fakat her zaman bu şekilde değildi. Park Chung Hee’nin başkan olduğu 1963’den 1979 yılına kadar dizden 20 santimetre yukarısını geçen etekler giymek yasa dışıydı. Bugün ise bu etekler tamamen normal. Fakat Kore’de hiçbir kadının göğüs dekolteli giydiğini göremezsiniz.

 

6. Koreliler yaygın inanışın aksine çok içiyorlar.

Koreliler için içki bağlanmanın doğal yoludur. Her Koreli insanları mümkün olduğunca çabuk sarhoş edecek içki oyunları bilir. Çok çabuk sarhoş olurlar, fakat insanlara bela olmazlar ve karaoke yapmayı severler.

 

7. Koreliler yiyecek konusunda adeta çılgınlardır.

Kore’nin her şehrinde, her sokakta bar, restoran ve kafe bulabilirsiniz. “Merhaba, nasılsın?” diye sormak yerine “Yemeğini iyi yedin mi?” diye sorarlar. Öğün kaçırmak onlar için büyük bir günahla eş değerdir. En geleneksel yemekleri Kimchi, salamura sebzelerden ve ağır baharatlardan, hepsinden de ötesi Çin lahanasından yapılıyor.

 

8. Fiziksel temas kesinlikle normal karşılanıyor.

Birçok ülkede iki erkeğin el ele tutuştuğunu görmek, aralarında bir ilişki olduğu konusunda ön yargılara kapılma konusunda yeterli bir delil oluşturuyor. Fakat Güney Kore’de durum bu şekilde değil. Burada eş cinsel evlilikler negatif karşılansa da, bir erkeğin başka bir erkek arkadaşının dizine oturması veya saçıyla oynaması kabul edilebilir bir durum.

 

9. Güney Koreliler mimiklerine gerçekten çok dikkat ediyorlar.

Saygı göstergesi olan her şey iki elle yapılmalı. Koreliler el sıkışmalarına çok özen gösterirler. Birkaç yıl önce Bill Gates bununla ilgili bir durum yaşamak zorunda kalmıştı. Ülkenin başkanı ile tanıştığı sırada, elinin birini cebinde tutmuştu. Kore’de bu durum birine karşı yapılan büyük bir saygısızlık olarak görülür.

 

10. Güney Kore bayrağının derin bir sembolik anlamı vardır.

Beyaz, Güney Kore’nin ulusal rengini temsil ediyor. Bayrağın simgesi evreni bir bütün olarak görmeyi simgeliyor. Ying ve Yang birbiriyle etkileşimde bulunurlar. Her bir köşede bulunan trigramlar kendine has anlamlara sahiptir. Saat yönünde gökyüzü/güney/yaz/hava; Ay/batı/sonbahar/su; Dünya/kuzey/kış/toprak; Güneş/doğu/bahar/ateş anlamlarına geliyor.

 

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy