Büyük Annesi ve Büyük Babasının Aşk Mektuplarını Takılara Çeviren Tasarımcı Kadın

North Carolina’nın Charlotte bölgesinde yaşayan 32 yaşındaki takı tasarımcısı Meghan Coomes ile tanışalım.

Bir dönemler televizyon sektöründe bulunan Coomes, yaptığı gezilerin çoğunu iş için yaparken buldu kendini. Coomes, vatan hasretini azaltmak için yollardayken yanında ailesinden bir parça taşımak istedi. Comees, Buzfeed’e yaptığı açıklamada: ”Ailem ve ben büyük annem ile büyük babamın ihtiraslı aşk hikayesini dinleyerek büyüdük. İkinci Dünya Savaşı sırasında birbirlerinden uzakta kalmışlar ve 3 yıl 3 ay 4 gün boyunca birbirlerine her gün mektup yazmışlar.” dedi.

 

Yazışmaları sonucunda biriken yüzlerce mektubu Coomes’un büyük annesi 70 yıldan daha uzun bir süredir saklıyordu.

 

Büyük annesi mektupları kendi evinde eski, kahverengi bir çuvalın içinde saklıyordu. Coomes mektuplar için: ”Cümleleri okurken, birbirlerine duydukları özlem apaçık görünüyor. Ayrıca büyük annem kırmızı ve pembe ruj ile bütün mektupları öpmüş.” dedi.

 

Coomes yanına giyilebilir bir hatıra almak ve mektupları ölümsüzleştirmek için bir yol bulmak istedi.

”Büyük anneme mektuplardan biriyle bir bilezik yapıp onu yanımda götürebileceğimi ve bu sayede ailemi her zaman yanımda hissedeceğimi söyledim ve bunu yapabilir miyim diye sordum. Bu fikri çok beğendi. 1943 yılının yeni yıl arifesinde yazılmış olan bir mektubun arka sayfasını kullandım.” Coomes ayrıca büyük annesi için bir kolye ve bir de yüzük yaptı.

 

Sonra Coomes’un mücevher şirketi Forever Yours Agnes doğdu.

İnsanlar gerçek, nostaljik mektuplardan yapılan takı fikrini sevdi. Ayrıca kendi mektuplarından takı yapılması seçeneği de vardı. Coomes: ”Büyük babam mektupların çoğunu ‘Her dalgasında bir öpücük olan okyanuslar dolusu sevgiyle’  cümlesiyle bitirmiş. Büyük annem ise mektuplarını şirketimin ismi için ilham aldığım ‘her zaman senin olan Agnes’ olarak bitirmiş” dedi.

 

Bu takıların bir parçasını yapmak Coomes’in bir gününü alıyor.

Coomes önce mektupların bir kopyasını yapıyor ve bu kopyaları saydam cam ile yapıştırıyor. Ardından görünümünü tamamlamak için cam parçaları ve taşlar ekliyor. Koleksiyonu; küpe, yüzük, kolye, bileklik ve kol düğmeleri içeriyor. Bu takı setlerinin fiyatları 50 ile 100 dolar arasında değişiyor. İsteğe bağlı parçalar ise ek olarak 20 dolar olarak ücretlendiriliyor.

 

Ve onun en önemli parçaları özel siparişler.

Coomes “Birkaç yıl önce, Zach Sobiech adlı ölümcül hasta bir genç, ailesinin onun kaderi ile başa çıkabilmesine yardımcı olmak için bir yol olarak ‘Bulutlar’ adlı bir şarkı yazdı. Onun hikayesi hakkında yapılan bir belgesel sayesinde bu şarkı uluslararası haber oldu.” dedi. Coomes, bu gencin ölümünden sonra, annesi için içerisinde bu şarkının sözleri yazan bir takı yaptı.

 

Coomes’un gayesi, mektup yazılarını muhafaza etmek ve onların anılarına sevgiyle bağlı kalmak…

”Birinin el yazısı onun parmak izi gibidir. Hiç bir zaman mükemmel olarak üretilemez. Onun kelimelerini giymek akıl almaz derecede duygusal bir şeydir.”

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy