Cilt Kuruluğu Ve Çatlaklığa Bitkisel Çözüm !!

Cilt kuruluğu ve cilt çatlakları özellikle mevsim dönüşümlerinde daha çok görülür. Peki cildin kurumasına neden olan etkenler ve cildin çatlamasına neden olan etkenler nelerdir? Şimdi sizlere cilt kuruluğu ve cilt çatlaklarına nelerin iyi geldiğini detaylı bir şekilde anlatacağız.

 

Cilt kuruluğunun Nedenleri

 1. Kirli ve kuru havalar ve kuru mevsimler özellikle yaz ve kış ayları cilt kuruluğuna neden olur.
 2. Kışın cilt hangi durumda olursa olsun bakımı aksatıldığı taktirde yıpranıyor.
 3. Kışın soğuk havanın etkilemesi, klimalı ortamda bulunulması, soba ya da kaloriferler ortamı kuruttuğu için ciltte nemsiz kalıyor.
 4. Kuru bir cilde sahipseniz buda cilt kuruluğu için yeterli bir etkendir.
 5. Kışın duş sırasında yaza oranla daha sıcak su kullanırız. Cilde hasar veren en büyük olgulardan biridir. Sıcak su cildin yaşlanmasında ve cilt problemlerinde stresten sonra en büyük etkiyi taşır.

Cilt Kuruluğunun Mevsimsel Nedenleri

Egzama ve sedef hastalığının tetikleyicisidir cilt kuruluğu. Kışın ve yazın cildimizin nem dengesini farkında olmadan bozarız. Nasıl mı? Kapalı ortamlarda ısındığımız ( kiloma, soba, kalorifer ) gibi ısıtıcılar cildimizin nemini alırken dışarı çıktığımızda soğukla ne yapacağını şaşırır. Diğer yandan kışın tercih ettiğimiz sıcak su da cildimizdeki nemi emdiğinden kışın ekstra nem takviyesine ihtiyaç duyarız. Yazın sıcak havalarda kremsiz dolaşmak, Güneş altında çok fazla kalmak ve güneşlenmekte cildimizin nemini emer. Bu hava şartlarında cildimizin dengesi bozulur kızarma ve kaşıntılar baş gösterir.

Bu şartlarda cilt tahriş olur kaşınmalar başlar ve egzamaya zaten eğilimli olan cildi tetikler. Sedef hastalığı da egzamadan farksız değildir. Kış aylarında oluşan soğukla çocuk ve yaşlılarda cilt kuruluğu daha çok ortaya çıkar.

 

Cilt Kuruluğuna Ne iyi Gelir

 • Kış aylarında dikkat edeceğiniz birkaç ufak işlemle cildinizi kış aylarının negatif etkilerinden koruyabilirsiniz.
 • Kışın banyo sırasında ılık su tercih edin ve banyoda kalma sürenizi kısa tutun. Mesela 10 dakika kadar.
 • Ellerinizi uzun uzadıya yıkamayın. El yıkama süreniz en fazla 15 saniye olmalı. Ardından el kurulanıp nemi mutlaka alınmalı.
 • Banyonuzdaki temizlik ürününüzün mutlaka nemlendirici içermesine dikkat edin.
 • Özellikle kuru cilt yapısına sahip olan kişiler el yıkamasından sonra ekstra nemlendirici uygulamalıdırlar.
 • Bayanların elleri sürekli suya ve deterjana maruz kaldığından her yıkamadan sonra nemini alıp nemlendirici sürmelidirler.
 • Her banyodan sonra cildinizi şımartarak nemlendirin. Vücut losyonu veya yoğun nemlendiricinizi sürün.
 • Kışın el yıkama alışkanlığı özellikle çocuklarda dikkat edilmeli. Çocuğunuza sürekli el kremi sürme alışkanlığı siz zor kazanmışken ona kazandırmak daha zor olduğu için gece onlar uyurken uygulayabilirsiniz.

Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer?

Bu problemi çözebilmek için kullanabileceğimiz birçok farklı ürün bulunmaktadır. Kaliteli nemlendiriciler sayesinde bu problemleri bertaraf etmek mümkündür. Ancak uzmanlar, bunun tek başına yeterli olmayacağı yönünde hemfikir görüş bildiriyorlar. Cildin yaşadığı kuruluk problemine karşı birçok farklı uygulama yapılabilir. Şimdi bu uygulamaları aşağıda maddeler halinde inceleyerek fikir sahibi olalım.

1- İlk olarak bu problemlerin giderilmesi için nemlendirici kremler önemli rol oynar. Kaliteli markaların cilt nemlendiricilerini kullanarak cilde dirilik kazandırabilirsiniz.

2- Nemlendirici ürünlerden ziyade uygulayacağınız nemlendirici ve bitkisel cilt maskeleri sayesinde kuruluk problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

3- Uzun süreli duşlar almak, cildin kurumasına neden olacaktır. Bu nedenle duş alma sürenizi belirgin şekilde kısaltın.

4- Cildiniz için yağlı sabunları tercih edin. Yağlı sabunlar, cildi nemlendirici özellik sağlar ve problemleri ortadan kaldırır.

5- Bulunduğunuzun ortamın nemli olması önemlidir. Böylelikle cilt gözenekleri hava almayı başarır ve bu havayı neme çevirir. Böylelikle kuruluk problemi ortadan kalkmış olur.

 

Cilt çatlaklarına ne iyi gelir?

Cilt çatlakları için doğal çözümler arayanların tek bir yazıda bulabilecekleri cilt çatlakları için bitkisel çözümler kürleri hakkında sizler için yaptığımız araştırmaların sonucu olan doğal tedavi seçeneklerini sizlerle paylaşıyoruz.

Bir çok kadının oldukça genç yaşlardan itibaren ortak sorunu olan cilt çatlakları sorunlarına zamanında müdahale edilmediği takdirde hem cildin oldukça  kötü görünmesine yol açmakta hem de ciltte yaşlanma belirtilerini artırarak cildin daha erken yaşlanmasına kırışma ve sarkmaların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle kol, göbek, karın, yüz gibi bölgelerde ortaya çıkan cilt çatlaklarının en önemli nedeni hiç şüphesiz kuru  cilt yapısına sahip olmaktır. Kuru ciltli kişilerin bir de ani kilo alıp verme, doğum ve hamilelik gibi süreçlerle derinin elastikiyet sınırlarını zorlayan bir takım olaylarla karşılaşması durumunda cildin bundan olumsuz etkilenme ihtimali ortaya çıkmaktadır. Cilt çatlakları da derinin en temel işlevlerinden birisi olan nemlenme ve elastikiyet faaliyetlerini yerine getirememesi neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Hem cildi nemlendirip beslemesi hem de cilt çatlaklarından kurtulmak günümüzde çatlak giderici kremler adı altında bir takım dermokozmetik ürünler satılmaktadır. Tabi nemlendirici kremlerin cilt çatlaklarına olan olumlu etkisinden bahsetmeyi başka bir yazımızda ele alacağız. Bu yazımızda ise cilt çatlaklarına doğal ve bitkisel çözüm yolları konusunda sizlere oldukça faydalı olacağını umduğum doğal çatlak giderici ve önleyici bitki yağı formülleri paylaşacağız.

 

1) Cilt çatlaklarına kayısı yağı formülü:

Cilt çatlaklarına kayısı yağı ile birlikte kullanılabilecek çatlak tedavisi için kullanılan kakao yağı, jojoba yağı, zeytinyağı, badem yağı, menekşe yağı gibi doğal aromatik yağlar 30 günlük bir kür ile uygulanmalıdır. Bu süre zarfında cilt çatlakları için doğal bir kendini onarma ve tedavi süreci başlamış olacaktır.

Gerekli Malzemeler,
1 yemek kaşığı kakao yağı
1 yemek kaşığı jojoba yağı
1 yemek kaşığı kayısı yağı
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı badem yağı
1 yemek kaşığı menekşe yağı

Hazırlanışı ve Uygulaması,
Tüm malzemeleri cam bir kâsede iyice karıştırın.
Cilt çatlaklarının olduğu bölgeyi elinizle ovalayıp kan akışını hızlandırın.
Hazırladığınız bitkisel karışımı çatlak olan bölgelere masaj yaparak sürün.
30 dakika bekleyin.
Banyoda çatlak olan bölgeleri lifle ovarak temizleyin.
Önemli Bilgi: Daha fazla doğal yağ karışımına ihtiyaç duyarsanız yağ türlerinden eşit miktarda kullanın.

 

Evde  Çatlak Kremi Yapılışı

Özellikle zayıflama ve şişmanlık nedeniyle cilt çatlakları olanlar için aşağıdaki doğal çatlak kıremi bir hayli işe yaramaktadır. Sık ve çok kilo alıp verme, hamilelik gibi nedenlerle kadınlarda göbek ve bacak çevresinde çatlaklar oluşuyor. Pervin Bulgak bu çatlaklardan kurtulmanıza destek olacak evde hazırlayacağınız bir krem öneriyor;

Malzemeler:

1 çay bardağı Portakal yağı

1 çay bardağı Kekik yağı

Yarım cay bardağı badem yağı

1 tam tatlı kaşığı yasemin yağı

Çeyrek Limon suyu

Hazırlanışı: Bu karışımı günde bir kez kullanın. yıkamanıza gerek yok ancak Hamilelerin 1 saat sonra yıkaması doğru olur.

 

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy