Dünyada Alarm Verdiren Corona Virüsü
Yazar:
Paylaş:

Dünyada Alarm Verdiren Corona Virüsü

Dünya sağlık örgütü tarafından alarm durumuna geçilmesine sebep olan corona virüsü sars virüsünden sonra  hızla ölüm saçan virüs olarak lanse edilmektedir.Peki nedir bu corona virüsü corona virüsü belirtileri nelerdir ? Bu yazımızda sizler için bu konuya değinmek istedik.

corona-virüsü

Bulaşıcı olan corona virüsünde en önemli etken erken müdahale özelliklede yeni doğan bebeklerde bu virüs daha tehlikeli olarak görülmektedir.Bu tehlikeden yeni doğan bebekleri korumak için aşı yaptırmak çok önemlidir.

Corona Virüsü’
nün Etkeni Nedir?

Hastalığın sebebi RNA virüsüdür. Köpeklerin mide ve bağırsak mukozalarında ciddi iltihaplanmalara sebep olur. Virüs dış ortama çok dayanıklıdır. Bu yüzden kış aylarında bile bulaşıcı özelliğini sürdürebilir. Bir çok dezenfektan ile elimine edilebilir.

Corona Virüsü Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Çok bulaşıcıdır ve dışkıyla çevreye yayılır. Yeni doğan yavrular hastalığa karşı büyümüş olan yavrulara göre daha dirençsizdir. Stres ve var olan başka hastalıklar hastalığa yakalanma riskini artırır.

Corona Virüsü Nasıl Gelişir?

Virüs vücuda girdikten sonra ince bağırsak mukozasında gelişimini tamamlar ve epitel hücre stoplazmasında hızla coğalmaya başlar. Camphylobacter ve salmonella gibi bakteriler var olan enfeksiyonun şiddetini artırır.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Hastalık bazen belirsiz, bazen de şiddetli gastroenteritis olarak ortaya çıkar. Hastalığı gastroenteritisin diğer nedenlerinden ayırmak güçtür. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır. Depresyon, kilo kaybı, ciddi uyku hali, pis kokulu sarı turuncu arası ishal, kusmayla beraber başlar ve zaman zaman kanlı olabilir.

Önlem olarak 3-4 hafta aralıklarla 2 aşılama yapılmalı ve her yıl düzenli olarak tekrarlanmalıdır.

Gastroenteritis çok şiddetli ise ve hasta aşırı zayıflamışşa ölüm olabilir. Ancak iyi bir bakımla ve dikkatli bir tedavi ile hastalık 10-12 gün içinde düzelir.

Dünyada Alarm Verdiren Corona Virüsü
0 oy, 0.00 ort. puan (0% beğenilme)
Yazar Olmak için tıklayınız...
0 0 260 17 Şubat, 2013 Genel Şubat 17, 2013
Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook Comments

Benzer Konular

Arama
Sponsor İçerik

Tesettür