Kışın Aldığınız Kilolardan Kolaylıkla Kurtulabilirsiniz

Bir çok kişi yazın formunu korurken kışın kendine rahatlık veriyor.Arkasına saklanılan kazaklar, havaların ısınmasıyla birlikte yerini tiril tiril bluzlara bırakırken herkesi bir telaş almaya başlıyor. Hemen hızlı ve etkin yöntemler arayışı da burada başlıyor. Önemli olansa kışın kaçırılan ipin ucunu erken yakalamak. İşte tam bu noktada işinize yarayacak öneriler ;

 

1. Önce uyku düzeni: Uykunuza çok dikkat etmelisiniz ki gün içerisinde hem enerjik olun hem de metabolizma hızınız normal seyrinde devam edebilsin. Metabolizmanızın yavaşlaması kilo vermenizi yavaşlatacaktır.

 

 

2. Bol su için: Günlük ihtiyacınızı karşılayacak kadar su tüketmeye dikkat edin. Ama her şeyin fazlası zarar, uzmanlar günde 2.5-3 litreyi aşmamak gerektiğini söylüyor.

 

3. Ödem atıcı çaylar: Birkaç basit tarifle metabolizmanızı hızlandırabilir, bütün kış vücudunuzda birikmiş olan ödemi atabilirsiniz. Yeşil çay ve tarçın hem damak tadınıza uygun hem de sağlıklı ödem attırıcılardır.

 

 

4. Lifli gıdalar olmazsa olmaz: Lifli gıdaların, hem sindirimi kolaydır hem de çok sağlıklıdırlar. Aslında sadece kıştan yaza geçerken değil, tüm zamanlarda lifli gıdalar tüketilmesi gerekir. Lifli gıdaların başında baklagiller (mercimek, fasulye gibi), yulaf ve kuruyemiş gelir.

 

5. Ölçüleri küçültmelisiniz: Kışın vücudumuzun fazla enerjiye ihtiyaç duymasından dolayı porsiyonlar biraz büyümüş olabilir. Şimdiyse artık normal haline döndürmeli hatta birazcık küçültmeye başlamalısınız.

 

 

6. Öğün düzeni: Ana ve ara öğün düzenine dikkat etmelisiniz. Doğru zamanlamalar kısa zamanda çok yol almanıza yardımcı olacaktır. Kahvaltıyı vaktinde ve güçlü, akşam yemeğini ise az yiyip, bol salatayla desteklemelisiniz.

 

7. Egzersiz: Şimdiden egzersizlere başlamalısınız. Özellikle kışın tıkılıp kaldığımız dört duvar arasından çıkmanın tam da vakti. Uzun yürüyüşler ruhen ve fiziken rahatlamamızı, bir o kadar da kalori yakmamızı sağlayacaktır. Vücudunuz sıkılaştıkça, çok kilo veremeseniz bile kesinlikle forma girecektir. Bu da sizi olduğunuzdan daha zayıf gösterecektir.

 

 

8. Kendinize katı kurallar koymayın: Psikolojimizin kurallara karşı hep tersine çalıştığını unutmayın. Kendinizi ne kadar kısıtlarsanız, işler o kadar tersine döner. Arada kaçamaklar yapın ancak telafisini de ihmal etmeyin.

Her şeyin ötesinde kararlı olmak çok önemli. Siz de hedefinize odaklanın,  yazın tadını çıkartın 🙂

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy