Saç Dökülmesine Doğal Çözümler !!

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesi hem erkeklerin hem de kadınların yaşadığı ortak bir sorundur. Kontrol altına alınmadığında kelliğe neden olabilir. Saç dökülmesi için genellikle kozmetik çözümler uygulanır. Ancak kimyasal içeren kozmetik ürünlerin kullanılması önerilmez. Bu ürünler yerine bitkisel içerikli ürünlerin kullanılması önerilir. Bitkisel çözümler de yaygın olarak kullanılır. Bu çözümler şunlardır:

 

1.) Saç dökülmesine yağ karışımları: Hindistan cevizi yağı

– Hindistan cevizi yağı saç yapısının sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olur. Saç köklerini besler ve saç dökülmesini engeller. Doğal anti bakteriyel özelliklere sahiptir.

 

– Biraz Hindistan cevizi yağı ısıtılır. Ilık halde saç köklerine masaj yaparak uygulanır. 20 dakika kadar saçlarda bekletilir ve saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır. Uygulama haftada 1 ya da 2 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

 

2.) Saç dökülmesine bitkisel yağlar: Saç dökülmesi için zeytinyağı

– Zeytinyağı antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Bu içeriği ile saç diplerindeki ölü deri hücrelerin ve bakterilerin arınmasını sağlar. E vitamini açısından zengin içeriği ile cildi besler ve saç köklerini güçlendirir.

 

– Biraz zeytinyağı ısıtılır. Ardından ılıkken saç derisine masaj yaparak uygulanır. Sıcak bir havlu ile saçlar sarılır, 20 dakika kadar bekletilir ve daha sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

 

3.) Saç dökülmesine badem yağı iyi gelirmi?

– Badem yağı; E vitamini, D vitamini, demir, magnezyum ve kalsiyum içerir.

 

– Biraz badem yağı ile taşıyıcı herhangi bir yağ karıştırılır. Elde edilen karışım saçlara uygulanır. Bir saat kadar saçlarda bekletilir. Daha sonra bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.

 

– Uygulama her hafta düzenli olarak yapılabilir.

 

4.) Saç dökülmesi için lavanta yağı

– Lavanta yağı da saçların dökülmesini engellemeye yardımcı olur. Antioksidan, anti fungul ve antiseptik özellikleri vardır. Saç kaybını engellerken aynı zamanda saç yapısını besler ve güçlendirir.

 

– Biraz lavanta yağı ile jojoba yağı ya da üzüm tohumu yağı karıştırılarak saçlara uygulanabilir. 10 dakika masaj yapılır ve saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

 

5.) Saç dökülmesine biberiye yağı

– Biberiye yağı da saç dökülmesi için önerilen çözümlerden biridir. Saç dökülmesini azaltırken aynı zamanda saç yapısını korur ve besler.

 

– Biraz biberiye yağı ile jojoba yağı, üzüm çekirdeği yağı ve badem yağı karıştırılır. Elde edilen yağ karışımı saç diplerine masaj yapmak için kullanılır. Bir süre saçlarda bekletilir ve saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

 

6.) Saç dökülmesi için bitkisel çözüm: Sardunya yağı

– Sardunya yağı da saç köklerini güçlendirmeye yardımcı olur. Saçların daha hızlı uzamasını sağlar ve saç dökülmesini engeller.

 

– Biraz sardunya yağı ile zeytinyağı karıştırılır. Elde edilen karışım saçlara masaj yaparak uygulanır. Bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.

 

7.) Saç dökülmesi için yağ karışımı

– Saçların daha hızlı ve sağlıklı uzaması için özel bir yağ karışımı hazırlanabilir.

Gerekli malzemeler:

– 50 ml gül suyu

– 50 ml su

– 15 ml elma sirkesi

– 5 damla biberiye yağı

– 6 damla jojoba yağı

– 3 damla havuç yağı

– 3 damla sardunya yağı

Uygulanışı:

– Tüm malzemeler iyice karıştırılır. Saçlar yıkandıktan sonra nemli saça masaj yaparak uygulanır. Birkaç dakika hafifçe saçlara masaj yapılır. Ardından saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

 

– Uygulama her hafta 1 ya da 2 kez düzenli olarak yapılabilir.

 

8.) Saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler: Omega 3 yağ asitleri

– Omega 3 yağ asitleri açısından zengin gıdalar tüketilmelidir. Bu besinler saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda saç yapısını besler ve saç dökülmesini engeller. Önerilen ve omega 3 yağ asitleri içeren besinler şunlardır:

+ Keten tohumu

+ Ceviz

+ Somon

+ Sardalya

+ Soya ürünleri

 

9.) Çinko açısından zengin besinler

– Çinko açısından zengin gıdaların tüketilmesi de saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur. Çinko eksikliği saç dökülmesinin temel nedenlerinden biridir.

 

– Özellikle kabuklu deniz ürünleri, buğday tohumu, ıspanak, kabak ve ayçiçeği tohumu gibi kuruyemişlerin tüketilmesi önerilir.

 

 

10.) Protein içeren besinler

– Protein içeren gıdaların tüketilmesi de saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilir. Protein saç kökleri için gerekli besin öğelerinden biridir. Şu besinler beslenme düzenine eklenebilir:

+ Süt ve süt ürünleri

+ Mercimek

+ Deniz ürünleri

+ Beyaz et

+ Yumurta

+ Fasulye

+ Soya ürünleri

11.) Demir açısından zengin besinler

– Demir açısından zengin gıdaların tüketilmesi de saçların daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Bu besinler mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir:

+ Yumurta sarısı

+ Kırmızı et

+ Koyu yeşil yapraklı sebzeler

+ Kuru erik ve kuru üzüm

+ Deniz ürünleri

+ Hindi eti

+ Fasulye, mercimek, soya fasulyesi, nohut

+ Karaciğer

 

12.) A vitamini ve C vitamini

– A ve C vitamini saç diplerinde üretilen sebum miktarının dengelenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda genel sağlık için de gereklidir.

 

– Özellikle A vitamini açısından zengin olan tatlı patates, havuç, ıspanak, pazı, kabak, hardal yeşilliği ve marul tüketilmelidir. C vitamini kaynağı olarak ise papaya, acı biber, çilek, ananas, portakal, kivi, brokoli, lahana gibi besinler tüketilebilir.

 

13.) Hint bektaşi üzümü

– Hint Bektaşi üzümür diğer adıyla amla C vitamini açısından son derece zengindir. Bu içeriği ve içerdiği diğer enzimler ile saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur.

 

Gerekli malzemeler:

– Amla parçaları

– Hindistancevizi yağı

Uygulanışı:

– Hindistan cevizi yağı içerisinde amla parçaları kaynatılır. Ardından süzülür ve ılınması beklenir. Bu yağ saç diplerine masaj yaparak uygulanır.

 

14.) Aloe vera

– Aloe vera etkili bir nemlendiricidir. Saçların ve cildin nemli kalmasına yardımcı olur

.

– Biraz aloe vera jeli saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 20 ya da 30 dakika kadar saçlarda bekletilir. Daha sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

 

Alternatif olarak şu çözüm de kullanılabilir:

 

Gerekli malzemeler:

– Yarım su bardağı aloe vera suyu

– 2 çay kaşığı hint yağı

– 2 çay kaşığı çemen otu tohumu

– 2 çay kaşığı fesleğen yaprağı tozu

 

Uygulanışı:

– Tüm malzeme iyice karıştırılır. Ardından saç diplerine maske olarak uygulanır. Bir süre saçlarda bekletilir. Daha sonra bitkisel bir şampuan ile saçlar iyice yıkanır.

 

– Uygulama haftada bir kez düzenli olarak yapılabilir.

 

15.) Stres

– Stres düzeylerindeki artış saçların dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle stresin kontrol altına alınması önerilir. Her gün düzenli olarak yoga ve meditasyon yapılabilir.

 

 

16.) Düzenli egzersiz

– Düzenli egzersiz kan akışını artırır. Kan akışının artması ile saç köklerine giden oksijen miktarı artar. Bu şekilde saç dökülmesinin önüne geçilebilir.

 

– Her gün 30 dakika kadar yürüyüş ya da koşu gibi hafif egzersizler yapılabilir.

 

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy