Saç Kırıklıklarına Kesin Çözüm !!

Saçın uzamasının ve sağlıklı görünmesinin önündeki en büyük engel olan saç kırıklarının oluşmaması için saçların sürekli yumuşak olması gerekmektedir. Saç uçları saç telini koruyan tabakanın saçın nemsiz kalması ve yıpranması nedeniyle incelmesi sonucu kırılır. Saç teli bir kere kırıldıktan sonra tekrar eski haline dönmesi mümkün değildir ancak doğru bakımla kırılmayı oldukça önemli oranlarda azaltabilirsiniz.

 

Saç Kırıklarına Karşı Bakım Önerileri

Duşta saçlarınıza krem sürdükten sonra geniş dişli bir tarakla yavaşça tarayarak karışıklıkları açın. Duştan çıktıktan sonra saçlarınızı havluyla sertçe ovalamayın ve ıslakken sık kıllı fırça kullanmayın.

 

Isıyla çalışan saç kurutma makinesi duştan çıktıktan sonra hazırlanmanız için gereken süreyi epey kısaltabilir ancak sık kullanımı uzun dönemde kırıkları arttıracaktır. Fazla ısı zaten saç diplerine göre dayanıksız olan uçları yıpratır ve koruyucu tabakayı inceltir. Kurutma makinesinden vazgeçemiyorsanız makineden önce saçlarınıza termal sprey sıkarak ısının zararlarına karşı koruma sağlayabilirsiniz.

 

Saçlarınızı örneğin ipek bir bluz gibi düşünün ve yıkarken, kurularken aynı özeni göstermeye çalışın. Metal saç tokaları, çok sıkı atkuyrukları, saç tokaları gibi aksesuarlar saç köklerini yıpratabilir ve koparak dökülmeleri arttırabilir.

 

Saçların kırılması tükettiğimiz gıdalarla ve alınan vitaminlerle yakından ilgilidir. Her vitamin saçlara belirli oranda fayda sağlar ve görünümünü geliştirir ancak özellikle E, B, A ve C vitaminleri saçlar üzerinde etkilidir. Ayrıca folik asit ve biotin saçları güçlendirirken saçın daha hızlı uzamasına ve saç tellerinin kalınlaşmasına yardımcı olur. Kırmızı kan hücresi üretimine yardımcı olan folik asit en çok portakal ve yapraklı yeşil sebzelerde bulunur.

 

 

Nemlendirici saç bakım ürünleri saçın ihtiyaç duyduğu nemi sağlarken kırıkları azaltır. Duşta kullandığınız kreme ek olarak duştan sonra “sür, bırak” ürünleri de kullanabilirsiniz.

 

Saçları sık sık boyatmak, maşayla düzleştirmek, ağır kimyasallar içeren bakım ve şekillendirici ürünler kullanmak bir süre sonra saç tellerini yıpratarak kırıkları arttıracaktır. Bu tip ürünlerden ve uygulamalardan uzak durmak veya uzun aralıklarla yaptırmak saç sağlığını korumak açısından önemlidir.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy