Sağlığınızı tehdit eden 10 moda parçası

 

Dar pantolonlar

Vücudunuza baskı uygulayan dar pantolonlar kan dolaşımını yavaşlatmasının yanı sıra varis ve sindirim problemlerine yol açıyor. Sıkı pantolonlar ayrıca sinirlerinize baskı uyguladığı için uyuşmaya ve bacak ağrısına neden oluyor.

 

 

Yüksek topuklular

Auburn Üniversitesi’nin araştırmasına göre ayak problemleri kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor. Eklem ağrısı, nasır, bilek burkulması, kemik erimesi ve sinir hasarı bunlardan sadece birkaç tanesi.

Bu problemlerden birine sahipseniz topuklu ayakkabılarınızla olan ilişkinizi tekrar gözden geçirebilirsiniz. Ayakkabınız ne kadar yüksek ve ne kadar darsa o kadar kötü.

 

 

Ağır küpe ve kolyeler

Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre küpelerin %20’si bakteriyel enfeksiyona neden oluyor. Yanlış yapıldığında enfeksiyon yayılarak hayati tehdit oluşturabilir. Büyük ve ağır küpeler ise kulak memelerinde hasara neden olabilir.

Aynı şey kolyelerde de geçerli. Ağır kolyeler boyun ağrısına ve tedavisi oldukça zor olan kontraktürlere neden olabilir.

 

 

XL çantalar

Kadınlar olarak ihtiyacımız olan her şeyi yanımızda taşımak istiyoruz ancak fazla ağır çantalar kas ağrılarını tetikliyor ve eklemlerinize zarar veriyor.

 

kalem etek ile ilgili görsel sonucu

Kalem etek

Oldukça moda olan kalem etekler bacaklarınızı birbirine fazla yakınlaştırdığı için denge problemlerine yol açabilir. Hareketlerinizi kısıtlar, kas gerginliğine ve dizlerde şekil bozukluklarına neden olabilir.

 

parmak arası terlik ile ilgili görsel sonucu

 

Parmak arası terlik

Plajların vazgeçilmezi parmak arası terlikler sandığınız kadar güvenli değil. Parmak arası terliklerle yürüken topuklarınız yere daha sert vurduğu için ayak ve sırt ağrısı ortaya çıkabilir.

 

 

kravat ile ilgili görsel sonucu

 

Kravat

Cornell Üniversitesi’nin araştırmasına göre erkeklerin %67’si boyunlarından daha dar gömlekler alıyor. Dar bir yaka ve sıkı bir kravat kan dolaşımını azaltarak göziçi basıncını arttırır, baş ağrısına neden olur, boyun hareketlerini kısıtlar, sırtta ve omuzlarda kas gerilimini arttırır.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy