Tırnak Batması Nasıl Geçer ?

Tırnak batması, tırnağın keskin tarafının, tırnağın sonundaki ya da yan kısmındaki  deriye gömülmesi ile oluşan ve acı veren durumdur. Acı ve iltihaplanma tırnak kıvrımının deriye battığı noktada olur. İltihaplanmanın ilerleyen evresinde iltihaplı bölgede ekstra bir doku ya da dışarı akan sarı bir iltihap sıvısı oluşabilir. Eğer iltihaplanmış tırnak batması tedavi edilmezse daha da ilerleyebilir ve bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir. Daha da ileri durumlarda, her ne kadar az görülen bir durum olsa da, tırnak batması olan tırnağın kemiği de iltihaplanabilir ve enfeksiyon kapabilir.

 

Tırnak batması bebeklerde ve çocuklarda yaygın değil iken, yetişkinlerde ve gençlerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlardan daha fazladır. 20’li ve 30’lu yaşlarında olan genç yetişkinler daha fazla risk altındadır. Tırnak batması herhangi bir tırnakta görülebilir; ancak baş tırnakta daha yaygın görülür.

 

Tırnak batması nedenleri şunlardır:

– Dar ayakkabı ya da yüksek topuklu ayakkabı giymek

– Ayaklarda aşırı terleme

– Ayak üzerinde yaralanma

– Diyabet

– Ayaklarda hissizlik

– Tırnakların çok kısa kesilmesi

– Zarar görmüş ya da düzgün kesilmemiş tırnaklar

– Vasküler sorunlar

– Mantar enfeksiyonu

– Bakteriyel enfeksiyon

– Yanlış ayak bakımı

– Tırnakların yapısında oluşan değişiklikler

– Genetik yatkınlık

– Tırnakta deformasyon

 

Tırnak batması belirtileri nelerdir?

 

Başlıca belirtiler şunlardır:

– Tırnak kenarı boşlukları boyunca ağrı

– Ayakkabı giyildiğinde artan ağrı

– Ayak tırnağında kızarıklık ve şişme

– Tırnak kenarındaki etlerden sarı irin gelmesi

– Bazı durumlarda alışılmadık bir ısı

– Ayakkabı ya da çoraplar kan ya da sulu akıntı

 

1. Tırnak batmasına tuzlu su

Epsom tuz ya da bilimsel olarak magnezyum sülfat tırnak batmasından sık kullanılan bir çözümdür. Sülfat tırnak batmasının neden olduğu tahrişi ve doku hasarını engeller. Tırnak kenarlarında enfeksiyondan etkilenen cilt alanlarını yumuşatır ve besler. Bir kova su içerisine biraz epsom tuzu eklenir. Bu su içerisinde ayaklar yaklaşık 15 ya da 20 dakika kadar bekletilir. İşleminde günde en az iki kez yapılması tavsiye edilir. Düzenli olarak uygulandığında tırnak batmasından kaynaklanan ağrı ve tahrişi hafifletir.

 

2.Tırnak batması oksijenli su tedavisi

Güçlü bir dezenfektan olan hidrojen peroksit, tırnak kenarlarının yumuşak kalmasını sağlar. Acı ve ağrıyı azaltır. Aynı zamanda olası enfeksiyonları önler. Bir kova ılık suya yarım fincan hidrojen peroksit eklenir ve iyice karıştırılır. Bu karışım içerisinde ayaklar yaklaşık 15 ya da 20 dakika bekletilir. Tırnak batmasında oluşan ağrının hafiflemesini sağlar. Tırnaklara doğrudan da hidrojen peroksit uygulanabilir. Bir pamuk yardımı ile uygulanması önerilir. Hassas cilde sahip olan insanlarda su ile seyreltilerek kullanılması önerilir.

 

3. Tırnak batmasına iyi gelen ilaçlar: Elma sirkesi

Elma sirkesi, birçok cilt hastalığında kullanılmaktadır. Ayrıca tırnak sorunlarında da etkili bir çözümdür. Birkaç yemek kaşığı elma sirkesi ayaklara doğrudan uygulanabilir. Su ile seyreltilerek de kullanılabilir. Topikal uygulamanın dışında elma sirkesi de tüketilebilir. Elma sirkesi tüketildiğinde doğrudan kan dolaşımına karışır. Her gün bir yemek kaşığı elma sirkesi tüketilebilir. Tadı hoş gelmiyorsa biraz bal ile birlikte tüketilebilir.

 

4. Tırnak batmasına ne yapılır:

Mentol içeriği ile vicks de tırnak batması için kullanılan bir çözümdür. Doğrudan tırnak batması yaşanan alanlara ve tırnağa uygulanabilir. Tırnak nedeniyle oluşan ağrıyı hafifletir ve iyileşme sürecini kısaltır.

 

5. Tırnak batmasına iyi gelen bitki: Beyaz çiçek yağı

Beyaz çiçek yağı uzun yıllardır Çin tıbbında kullanılan bir çözümdür. Bu çiçek yağıyla okaliptüs, lavanta ve nane yağı gibi çeşitli bitkisel yağlar imal edilir. Beyaz çiçek yağı birkaç damla kadar doğrudan tırnak ve tırnak çevresindeki etlere uygulanabilir.

 

Not: Bu yağ kesinlikle yutulmamalıdır. Doğada zehirli bir madde olarak bilinmektedir. Bu nedenle özellikle göz, ağır ve burun gibi bölgelerden uzak tutulması önerilir. Uzmanlara göre bu yağ su ile seyreltilerek kullanılmalı, yaraların üzerine doğrudan uygulanmamalıdır.

 

6. Tırnak batmasına bitkisel tedavi: Çay ağacı esansiyel yağ / lavanta esansiyel yağı

Bu doğal antibiyotik yağlar da hem ayrı ayrı hem de karıştırılarak tırnak batması tedavisinde oldukça etkili bir çözüm olarak kullanılmaktadır.

 

7. Tırnak batması için kekik esansı

Kekik yağı da ağrıyı azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda anti bakteriyel, antiseptik ve palyatif özellikler içerir. Kekik yağı, zeytinyağı gibi bazı taşıyıcı yağlar ile karıştırılarak tırnaklar üzerine doğrudan uygulanabilir. Yetişkinlerde birkaç damla kekik yağı suya ya da meyve suyuna eklenerek tüketilebilir.

Notlar:

– Kekik yağı, hamilelik sırasında kullanılmamalıdır.

– Beş yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.

– Bu yağ, demir emilimini azaltabilir. Bu nedenle, demir takviyesi kullanılıyorsa bu takviyeyi almadan 2 saat önce ya da 2 saat sonraya kadar kekik esansı kullanılmamalıdır.

– Mercanköşk, adaçayı, kekik, nane, fesleğen ve çördüğe karşı alerjisi olan kişilere tavsiye edilmez.

– Dahili olarak alınıyorsa kusma, ciltte tahriş ya da kızarıklığa neden olabilir. Kekik yağı dikkatli kullanılması gereken bir yağdır.

 

8. Tırnak batmasına anti bakteriyel sabun

Etkilenen ayaklar temiz tutulmalıdır. Bu nedenle anti bakteriyel sabun ve sıcak su ile yıkanabilir. Ayaklar kuruduktan sonra tırnağa anti bakteriyel merhem ince bir tabaka halinde uygulanır. Ardından tırnak sargı bezi ile sarılır.

9. Batık tırnağa ne iyi gelir: Limon

İnce bir dilim limon alınır. Bandaj ya da gazlı bez yardımı ile ayak bağlanır. Bütün gece bekletilir. Limon asidik özelliği ile enfeksiyonu tedavi etmeye yardımcı olur.

Tırnak batması nasıl kesilmeli?

Tırnak batması yaşayan kişilerin kendi kendilerine tırnağı kesmeleri tavsiye edilmez. Doktor bu konuda yardımcı olacaktır. Ancak eğer tırnak kesilmek zorundaysa bazı adımlar izlenebilir:

Adım 1 – Tuzlu sıcak sura ayaklar bekletilir. Ardından ayaklara anti bakteriyel sabun uygulanır ve yaklaşık 20 dakika kadar ayaklar suda bekletilir. Bu şişliklerin azalmasını sağlayacaktır.

 

Adım 2 – Şişlikler ve beyazlaşmış deriler soyulmamalıdır. Bu ağrının artmasına neden olabilir.

 

Adım 3 – Şişmiş alanlara dikkat edilerek tırnak kesilmelidir. Kesinlikle düz ve keskin kenarlı tırnak kesimi yapılmamalıdır. Şişmiş alanı korumak için kesmeye ayak tırnağı kenarlarından başlanmalıdır.

 

Adım 4 – Tırnak kenarlarına biraz pamuk uygulanabilir. Bu tırnağın cildi kesmesini engelleyecektir.

 

Adım 5 – Etkilenen bölgede enfeksiyonu önleme merhem uygulanabilir. Ardından tırnak düzgün bir şekilde bir bandaj ile sarılabilir.

 

Adım 6 – Çorap ve ayakkabılar evde kesinlikle giyilmemelidir. Bu ayakların hava almasını engeller. Ayaklar havalandırıldığında iyileşme süresi daha da kısalacaktır.

 

Adım 7 – Tırnak kenarlarına konan küçük pamuklar her gün değiştirilmelidir.

 

Not: Eğer kişide özellikle diyabet ve şiddetli ağrılar varsa kişi kesinlikle kendi kendine tırnaklarını kesmemelidir.

 

Tırnak batması nasıl önlenir?

Ayakları sağlıklı tutmak önemlidir. Tırnak batmasını önlemek için bazı önlemler alınabilir:

– Ayak tırnaklarını keserken sivri köşeler bırakılmamalıdır. Daha oval ve yumuşak köşeli kesilmelidir.

– Ayak hijyenine dikkat edilmelidir.

– Ayaklar düzenli olarak sık sık yıkanmalıdır. İyice kurulandıktan sonra çorap giyilmelidir.

– Önü dar olmayan, rahat ve konforlu ayakkabılar tercih edilmelidir.

– Ayaklara ara sıra ponza taşı uygulanabilir. Bu cildin daha yumuşak ve canlı kalmasını sağlayacaktır.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy