Yazın Ne Yesek ?

Tatil Diyeti !

Yaz aylarında diyetine devam etmek isteyenler kadar, özel bir diyette olmayanlar da sıcak havalarda yediklerine dikkat ederek yazı çok daha fit ve enerjik geçirebilir.

İşte, hem lezzetli, hem sağlıklı, hemde doyurucu ve üstelik çok basit tarifler.

 

EKMEK ARASI KÖFTE

tatil-diyet-ekmek-arasi-kofte

Çok geleneksel, çok sevdiğimiz köfte-ekmek, ne yazık ki, aynı zamanda korkunç bir kalori bombasıdır çünkü köfteyi içine

koyduğumuz kocaman ekmek yüzünden kanda insülin değerimiz aniden yükselir ve yediğimiz her şeyi hızla yağ olarak depolamaya başlar. Bunu engellemek için, köfteleri, çok ince iki dilim tahıllı ekmeğin arasında sandviç haline getirmek çok daha sağlıklıdır. Ayrıca, biraz kaşar peyniri ve tavada hafif kavrulmuş biber ile farklı sebzeler de uzun süre tok kalmanız için çok önemlidir. Kızarmış ekmek kullanmayı da tercih ederseniz, daha iyi olur.

 

 

tatil-diyet-kizarmis-sebzeli-sandvicKIZARMIŞ SEBZELİ SANDVİÇ

Sevdiğiniz sebzeleri bir araya toplayın. Havuç, kabak, patlıcan, biber, salatalık, mantar.. İçine hangi sebzeleri koyacağınız size kalmış. Sebzeleri bir fırçayla iyice yıkayın. Soymadan, ince ve uzun biçimde doğrayın. Mümkünse buharla kızartma yapan fritözlerden birinde, mümkün değilse fırında az yağla, o da mümkün değilse, tavada zeytinyağı ile dilimleri kıvama gelene kadar kızartın. Zeytinyağı kullanmanız sağlığınız için önemlidir. Kızaran sebzeleri, çok ince dilimlenmiş tam tahıllı iki dilim ekmeğin arasına dizin. Dilerseniz araya çok hafif, yoğurtlu bir sos da koyabilirsiniz. Size kalmış. Ekmeği tost makinesinde bastırarak kızartmak da hem lezzetli, hem sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

 

 

KAVURMA SEBZELİ SANDVİÇtatil-diyet-sebzeli-sandvic

Sebzeli sandviçin bir diğer lezzetli yorumu da, sebzeleri kavurmaktan geçiyor Ancak bunun için sebzeleri uzun dilimler şeklinde kesmek yerine rendeden geçirerek tümünü az yağlı, kızmış, yapışmaz tavada beş-on dakika kadar kavurmalısınız. Tavaya zevkinize göre baharat atmayı da ihmal etmeyin. Kavrulmuş sebzeleri bir sandviç ekmeğin arasına doldurup servis yapabilirsiniz. Yağ olarak zeytinyağından şaşmayın. Tuzu az kullanmaya çalışın. Ekmeği dilerseniz önceden tost makinesinde basarak kızartabilir ve kalori değerini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

 

 

 

 

 

protein-diyetiPÜF NOKTASI

Sandviç yaparken, işin püf noktası, glisemik indeksi düşük bir sandviç hazırlamaktır. Bu sayede, kan insülin değeriniz hızla yükselmeyecek ve yiyecekler bağırsaklarına da çok daha uzun sürede, yavaş yavaş sindirilecektir. Böylece uzun saatler boyunca tokluk hissedeceksiniz. Bu amaca uygun bir sandviç hazırlamak için, glisemik indeksi çok düşük olan marul, maydanoz, biber, kuzu kulağı gibi yeşil bitkileri sandviçlerinize bolca eklemelisiniz. Ayrıca, ekmeği kızartırsanız, hem kalori değerini düşürürsünüz hem de lezzetini arttırırsınız. Yiyeceklerinizde kullanacağına yağ ise kesinlikle zeytinyağı olmalı. Nane, kekik, biberiye gibi baharatları da keyfinizce kullanabilirsiniz. Tuzu ise az kullanmaya özen gösterin. Limonu da eksik etmeyin. Bu kadar basit.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy