Zordur kadın olmak

Ben doğunca annem kız olduğum için çok ağlamış. Acı çekeceğimi düşünmüş bu hayatta. Kadın olmak sizi bilemem ama bence çok zor bu ülkede hatta kimi zaman suç. Onca o özgürlük hakları, sosyal eşitlik hikayelerine rağmen hepsi teoride kalış yürek burkan hikayelerden ibaret. Peki ne kadar zor kadın olmak derseniz? Cevaplarım saymakla bitmez. Yol da yalnız başına yürüyemezsiniz örneğin, mutlaka bir erkek olmalı yanınızda. Giydiklerinizle bile eleştirilmektir kadın olmak. Başarılarınızdan mutlu bile olmazsınız çünkü mutlaka birileri başarılarınız altında bir hinlik arar. Başarısız olunca ise eksik ete diyenler tayfasına rant sağlarsınız. Sevemezsiniz gönlünüzce çok sever her şeyinizi verirseniz bir kötü kadın sıfatı yersiniz. Sevip de saklayınca kendinizi geri kafalı.

En büyük mutluluklarınızda bile acı çekmektir kadın olmak. Yıllarca kucağınıza aşık olacağınız bebeğinizi alacağınız zaman bile tüm o acılara, ağrılara katlanmaktır. Tüm yapılanlar için yapıcı kadındır der toplumumuz. Ve yapıcı olan kadın tek bir şey için ailesi, sevdikleri ve namusu için yıkıcı olan bireyler içinde duvarlara çarpa çarpa yol almaktır kadın olmak. Kendi acının içine sığınıp yüzüne gülümseme maskesi takmaktır.

Peki ne mutlu eder bir kadını? Aslında çok basit. Sevgi, huzur ve güven. Oysa bu 3 soyut kavram bile çok görülür kadına. Kadın olmak bazen sırf bir başkası için yok olmak kendini hiçe saymaktır. Bazen bir kadın her şeyini kaybettiği an tam bir kadın olduğunu hisseder. İşte bunları öğrendim bu hayatta. Ben çok küçükken anlamamıştım annemi. Neden ağladı acaba erkek bebek mi istemiş o yüzden mi demiştim. Şimdi anlıyorum. O daha ilk anda beni kucağına alınca hissetti. Yavrusunun zorlu yollardan geçeceğini…

 

Çünkü hissetmektir kadın olmak senden bir parçanın uzakta yada çok zaman sonra acı çekeceğini…

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy